C1206C474K5REC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C474K5REC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 470NF 50V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.47µF
Series :
ESD SMD Comm X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206C474K5REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)