C1206C474J8RAC7800
Mfr.Part #
C1206C474J8RAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
900μm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470nF
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm