C1206C473J3RAC7800
Mfr.Part #
C1206C473J3RAC7800
Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Height :
780μm
Tolerance :
5%
Published :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
47nF
Voltage - Rated DC :
25V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
KEMET C1206C473J3RAC7800
47nF Ceramic Capacitor 5% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206