C1206C472J5GACAUTO
Mfr.Part #
C1206C472J5GACAUTO
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 1206
Stock
149
In Stock :
149
Series :
SMD Auto C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
1.6mm
Capacitance :
4700pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
2013
Applications :
Automotive
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
880μm
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Feature :
Low ESL
Surface Mount :
yes
Multilayer :
Length :
3.2mm
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm