C1206C472J3RECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206C472J3RECAUTO7210
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 4.7NF 25V X7R 5%
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive, ESD Protection
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ESD SMD Auto X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitance :
4700pF
KEMET C1206C472J3RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 4700pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)