C1206C472GAGECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206C472GAGECAUTO7210
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 4.7NF 250V C0G 2%
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
4700pF
Series :
ESD SMD Auto C0G
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C472GAGECAUTO7210
ESD SMD Auto C0G 4700pF 250V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)