C1206C471KGRACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C471KGRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 470PF 2000V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Series :
SMD Auto X7R HV
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
2kV
Height :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
470pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±10%