C1206C471KGRAC7800
Mfr.Part #
C1206C471KGRAC7800
Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Microwave Application :
yes
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Construction :
Flat
Product Length (mm) :
3.2
Reference Standard :
AEC-Q200
Capacitance Value :
470pF
KEMET Corporation
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Failure Rate :
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.2
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN (US) :
EAR99
Product Height (mm) :
1.2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
Tape and Reel
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2 mm
Negative Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Capacitance :
470 pF
Product Depth (mm) :
1.6
Series :
SMD Comm X7R HV
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Base Product Number :
C1206C
Features :
Low ESL, High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000 V
Lead Style :
ECCN Code :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage - Rated :
2000V (2kV)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
1.6 mm
Width :
1.6 mm
Voltage :
2000VDC
Mounting :
Surface Mount
Dielectric :
Number of Terminals :
2
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C471KGRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:2000VDC, C1206C471KGRAC7800 pinout, C1206C471KGRAC7800 datasheet PDF, C1206C471KGRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C471KGRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C471KGRAC7800
SMD Comm X7R HV 470 pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206