C1206C395M3PAC7800
Mfr.Part #
C1206C395M3PAC7800
Description
CAP CER 3.9UF 25V X5R 1206
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
3.9μF
Dielectric :
X5R
Max Operating Temperature :
85°C
Depth :
1.6mm
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
KEMET C1206C395M3PAC7800
3.9μF Ceramic Capacitor 20% 1206
C1206C395M3PAC7800 Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
C1206C395M3PAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 25V