C1206C393KCRAC7800
Mfr.Part #
C1206C393KCRAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1206
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm X7R HV
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Feature :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.039µF
Voltage - Rated DC :
500V
KEMET C1206C393KCRAC7800
SMD Comm X7R HV 0.039μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)