C1206C393J4HAC7800
Mfr.Part #
C1206C393J4HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 16V X8R 1206
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.039µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET C1206C393J4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.039μF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)