C1206C392JAGAC7800
Mfr.Part #
C1206C392JAGAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 250V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Comm C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
3900pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±5%
KEMET C1206C392JAGAC7800
SMD Comm C0G 3900pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)