C1206C391J1GAC7800
Mfr.Part #
C1206C391J1GAC7800
Description
CAP CER 390PF 100V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
KEMET Corporation
Height :
0.78 mm
Termination :
Standard
Mounting Feature :
Surface Mount
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
1.6 mm
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.78
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Positive Tolerance :
5%
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Subcategory :
Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
Voltage - Rated :
100V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Negative Tolerance :
5%
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 1
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Microwave Application :
No
Product Height (mm) :
0.78
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
JESD-609 Code :
e3
Failure Rate :
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Low ESL
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
390 pF
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage :
100Vdc
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
SMD Comm C0G
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Product Depth (mm) :
1.6
Product Length (mm) :
3.2
Capacitance Value :
390pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination Style :
Pad
Tolerance :
5%
Base Product Number :
C1206C
Height - Seated (Max) :
Length :
3.2 mm
Lead Style :
Construction :
Flat
Dissipation Factor (%) :
0.1
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C391J1GAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:1206, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:100Vdc, C1206C391J1GAC7800 pinout, C1206C391J1GAC7800 datasheet PDF, C1206C391J1GAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C391J1GAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C391J1GAC7800
SMD Comm C0G 390 pF 100V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206