C1206C390G2GAC7800
Mfr.Part #
C1206C390G2GAC7800
Description
CAP CER 39PF 200V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Height :
780μm
Capacitance :
39pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package / Case :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
200V
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
2%
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
KEMET C1206C390G2GAC7800
39pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206
C1206C390G2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
C1206C390G2GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V