C1206C362M3HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C362M3HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 3.6NF 25V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X8R
Height :
880μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
3600pF
KEMET C1206C362M3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 3600pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)