C1206C362F8HAC7800
Mfr.Part #
C1206C362F8HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3600PF 10V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Capacitance :
3600pF
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206C362F8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 3600pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)