C1206C360J5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C360J5HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 36PF 50V ULTRA STAB
Ceramic Capacitors
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
36pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
880μm
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206C360J5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 36pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)