C1206C335K4RAL7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C335K4RAL7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Features :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.043" (1.10mm)
Base Product Number :
C1206C
Lead Spacing :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±10%
Capacitance :
3.3 µF
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C335K4RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 3.3 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C335K4RAL7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C1206C335K4RAL7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)