C1206C335K4RACAUTO
Mfr.Part #
C1206C335K4RACAUTO
Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
3.3μF
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Height :
1mm
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Pbfree Code :
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206C335K4RACAUTO
3.3μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1206