C1206C334K3RACAUTO
Mfr.Part #
C1206C334K3RACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Width :
1.6mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
SMD Auto X7R
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
880μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±10%
Multilayer :
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.33μF
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C334K3RACAUTO
SMD Auto X7R 0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)