C1206C333K2RAC7800
Mfr.Part #
C1206C333K2RAC7800
Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
1.6mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
780μm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.033µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
200V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm X7R
Multilayer :
yes
KEMET C1206C333K2RAC7800
SMD Comm X7R 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)