C1206C333K1RAL7800
Mfr.Part #
C1206C333K1RAL7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Lead Spacing :
Base Product Number :
C1206C
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Lead Style :
Capacitance :
0.033 µF
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Product Status :
Active
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C333K1RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 0.033 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)