C1206C333JARAC7800
Mfr.Part #
C1206C333JARAC7800
Description
CAP CER 0.033UF 250V X7R 1206
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Pbfree Code :
yes
Height :
780μm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
33nF
Min Operating Temperature :
-55°C