C1206C333J5GAL7800
Mfr.Part #
C1206C333J5GAL7800
Description
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Voltage :
50VDC
Packaging :
Tape and Reel
Construction :
Flat
Mounting :
Surface Mount
Capacitance Value :
0.033uF
Tolerance :
5%
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Dielectric :
C0G
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.78
Case Style :
Ceramic Chip
Product Depth (mm) :
1.6
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Length (mm) :
3.2
Number of Terminals :
2
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
0.1
ECCN (US) :
EAR99
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 0.78
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C333J5GAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:1206, C1206C333J5GAL7800 pinout, C1206C333J5GAL7800 datasheet PDF, C1206C333J5GAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C333J5GAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C333J5GAL7800
Ceramic Capacitor 5% 1206
C1206C333J5GAL7800 Overview
Generally, capacitance is the ratio between a conductor's electric charge and the potential difference (or voltage) between them. This device has 0.033uF capacitance value.
C1206C333J5GAL7800 Features
a capacitance value of 0.033uF