C1206C332JBGAC7800
Mfr.Part #
C1206C332JBGAC7800
Description
CAP CER 3300PF 630V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Series :
SMD Comm C0G HV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.069 1.75mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, High Voltage
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
3300pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
±5%
Published :
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
KEMET C1206C332JBGAC7800
SMD Comm C0G HV 3300pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)