C1206C301K5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C301K5GAC7800
Description
CAP CER 300PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Capacitance :
300pF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
SMD Comm C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Low ESL
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Dielectric :
C0G
Mount :
Surface Mount
Height :
780μm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
KEMET C1206C301K5GAC7800
SMD Comm C0G 300pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)