C1206C300K4GAC7800
Mfr.Part #
C1206C300K4GAC7800
Description
CAP CER 30PF 16V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C1206C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Lead Spacing :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Style :
Product Status :
Active
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Series :
SMD Comm C0G
Capacitance :
30 pF
Features :
Low ESL
Ratings :
Failure Rate :
KEMET C1206C300K4GAC7800
SMD Comm C0G 30 pF 16V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)