C1206C273F4HAC7800
Mfr.Part #
C1206C273F4HAC7800
Description
CAP CER 0.027UF 16V X8R 1206
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C1206C273F4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 0.027μF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C273F4HAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X8R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C1206C273F4HAC7800 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V