C1206C272M4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C272M4HACAUTO
Description
CAP CER 1206 2.7NF 16V ULTRA STA
ROHS3 Compliant
Height :
880μm
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1206C272M4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 2700pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)