C1206C272JBGACAUTO
Mfr.Part #
C1206C272JBGACAUTO
Description
CAP CER 2700PF 630V C0G/NP0 1206
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2700pF
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESL, High Voltage
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
SMD Auto C0G HV
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C1206C272JBGACAUTO
SMD Auto C0G HV 2700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)