C1206C271JCGAC7800
Mfr.Part #
C1206C271JCGAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 500V NP0 1206
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
SMD Comm C0G HV
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
270pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, High Voltage
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
1.2mm
Mount :
Surface Mount
KEMET C1206C271JCGAC7800
SMD Comm C0G HV 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)