C1206C270JCGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C270JCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 27PF 500V NP0 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Depth (mm) :
1.6
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance Value :
27pF
Tolerance :
5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Surface Mount
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
SMD Comm C0G HV
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Lead Spacing :
Voltage :
500VDC
Product Length (mm) :
3.2
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.069 (1.75mm)
Product Height (mm) :
1
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
C1206C
Voltage - Rated :
500V
Dissipation Factor (%) :
0.1
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Capacitance :
27 pF
Construction :
Flat
Termination Style :
Pad
Features :
Low ESL, High Voltage
Packaging :
Tape and Reel
Number of Terminals :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 1
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Lead Style :
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
C0G
Microwave Application :
yes
Case Style :
Ceramic Chip
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C270JCGAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206, C1206C270JCGAC7800 pinout, C1206C270JCGAC7800 datasheet PDF, C1206C270JCGAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C270JCGAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C270JCGAC7800
SMD Comm C0G HV 27 pF 500V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206
C1206C270JCGAC7800 Overview
A program's size/dimension is 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) for this device.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 27pF.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C1206C270JCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
a capacitance value of 27pF