C1206C242K4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C242K4HACAUTO
Description
CAP CER 1206 2.4NF 16V ULTRA STA
Capacitance :
2400pF
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
880μm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1206C242K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 2400pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)