C1206C242G8HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C242G8HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 2.4NF 10V ULTRA STA
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
2400pF
Temperature Coefficient :
X8R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
10V
Height :
880μm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
KEMET C1206C242G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 2400pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)