C1206C241K1HAC7800
Mfr.Part #
C1206C241K1HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 240PF 100V X8R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance :
240pF
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1206C241K1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)