C1206C241J4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C241J4HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 240PF 16V ULTRA STA
Capacitance :
240pF
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206C241J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 240pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)