C1206C240K5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C240K5HACAUTO
Description
CAP CER 1206 24PF 50V ULTRA STAB
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
24pF
Height :
880μm
Temperature Coefficient :
X8R
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
18 Weeks
KEMET C1206C240K5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 24pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)