C1206C226M9PAC7800
Mfr.Part #
C1206C226M9PAC7800
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Ratings :
JESD-609 Code :
e3
HTS :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7/13 INCH
Multilayer :
yes
Tolerance :
20%
Length :
3.2 mm
Height :
0.78 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Construction :
Flat
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3 V
Surface Mount :
yes
Series :
SMD Comm X5R
Mounting :
Surface Mount
Package / Case :
1206
Product Length (mm) :
3.2
ECCN (US) :
EAR99
Width :
1.6 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.6
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Style :
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated :
6.3V
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Dielectric :
X5R
Mounting Feature :
Dielectric Material :
Ceramic
Class :
Class 2
Pbfree Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Temperature Coefficient :
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
6.3VDC
Positive Tolerance :
20%
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
1.6
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
Applications :
Bypass, Decoupling
Product :
General Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Microwave Application :
No
Capacitance Value :
22uF
Termination :
Standard
Dissipation Factor (%) :
10
Packaging :
Tape and Reel
Base Product Number :
C1206C
Number of Terminals :
2
Features :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
22 µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
20%
Failure Rate :
Product Depth (mm) :
1.6
Product Status :
Active
Termination Style :
Pad
ECCN Code :
EAR99
KEMET Corporation
Subcategory :
Capacitors
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C226M9PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206, Voltage:6.3VDC, Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, C1206C226M9PAC7800 pinout, C1206C226M9PAC7800 datasheet PDF, C1206C226M9PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C226M9PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C226M9PAC7800
SMD Comm X5R 22 µF 6.3V Ceramic Capacitor 20% X5R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 1206