C1206C225K5REC7800
Mfr.Part #
C1206C225K5REC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 2.2UF 50V X7R 10%
Capacitance :
2.2μF
Tolerance :
±10%
Series :
ESD SMD Comm X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Applications :
ESD Protection
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206C225K5REC7800
ESD SMD Comm X7R 2.2μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)