C1206C225K5REC7210
Mfr.Part #
C1206C225K5REC7210
Description
CAP CER 1206 2.2UF 50V X7R 10%
Capacitance :
2.2μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
ESD Protection
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Series :
ESD SMD Comm X7R
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C1206C225K5REC7210
ESD SMD Comm X7R 2.2μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)