C1206C225K4RECAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C225K4RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 2.2UF 16V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, ESD Protection
Capacitance :
2.2μF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
KEMET C1206C225K4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)