C1206C222KCRAC7800
Mfr.Part #
C1206C222KCRAC7800
Description
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6 mm
Series :
SMD Comm X7R HV
Tolerance :
10%
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Reference Standard :
AEC-Q200
ECCN (US) :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500 V
Ratings :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
500V
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
Standard
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Product Height (mm) :
1
Length :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Failure Rate :
Capacitance :
2200 pF
Subcategory :
Capacitors
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Class :
Class 2
KEMET Corporation
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Termination Style :
Pad
Base Product Number :
C1206C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor (%) :
2.5
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance Value :
0.0022uF
Negative Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Product Length (mm) :
3.2
Number of Terminals :
2
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
Tape and Reel
Features :
Low ESL, High Voltage
Height :
1.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
500VDC
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Microwave Application :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
X7R
Product Depth (mm) :
1.6
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Lead Style :
Mounting :
Surface Mount
Construction :
Flat
Dielectric :
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C222KCRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:500VDC, Package / Case:1206, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C1206C222KCRAC7800 pinout, C1206C222KCRAC7800 datasheet PDF, C1206C222KCRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C222KCRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C222KCRAC7800
SMD Comm X7R HV 2200 pF 500V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206