C1206C221KCRACAUTO
Mfr.Part #
C1206C221KCRACAUTO
Description
CAP CER 1206 220PF 500V X7R 10%
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.2mm
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Low ESL, High Voltage
Capacitance :
220pF
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Series :
SMD Auto X7R HV
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1206C221KCRACAUTO
SMD Auto X7R HV 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)