C1206C221J5HAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C221J5HAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 50V X8R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, High Temperature
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
220pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C1206C221J5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 220pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)