C1206C201K5HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C201K5HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 200PF 50V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESL, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
200pF
Height :
880μm
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
X8R
KEMET C1206C201K5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 200pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)