C1206C200G5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C200G5GAC7800
Description
CAP CER 20PF 50V NP0 1206
Lead Free
Height :
780μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
Capacitance :
20pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dielectric :
C0G
Tolerance :
2%
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
KEMET C1206C200G5GAC7800
20pF Ceramic Capacitor 2% 1206
C1206C200G5GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A voltage of 50V can be used for operation.
C1206C200G5GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V