C1206C185K8RAC7800
Mfr.Part #
C1206C185K8RAC7800
Description
CAP CER 1.8UF 10V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
10V
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
X7R
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1.8μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET C1206C185K8RAC7800
1.8μF Ceramic Capacitor 10% 1206
C1206C185K8RAC7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1206C185K8RAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 10V