C1206C184M5UAC7800
Mfr.Part #
C1206C184M5UAC7800
Description
CAP CER 0.18UF 50V Z5U 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
Z5U
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Capacitance :
180nF
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
85°C
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
6 Weeks
Radiation Hardening :
No
Ceramic
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
10°C
Height :
900μm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C1206C184M5UAC7800
180nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations 1206