C1206C182MFRAC7800
Mfr.Part #
C1206C182MFRAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.069" (1.75mm)
Voltage - Rated :
1500V (1.5kV)
Ratings :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1800 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Features :
Low ESL, High Voltage
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm X7R HV
Base Product Number :
C1206C
Product Status :
Active
Lead Spacing :
KEMET C1206C182MFRAC7800
SMD Comm X7R HV 1800 pF 1500V (1.5kV) Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
C1206C182MFRAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
C1206C182MFRAC7800 Features
a size/dimension of 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)