C1206C182G1GAC7800
Mfr.Part #
C1206C182G1GAC7800
Description
CAP CER 1800PF 100V NP0 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Published :
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1.8nF
Tolerance :
2%
KEMET C1206C182G1GAC7800
1.8nF Ceramic Capacitor 2% 1206
C1206C182G1GAC7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1206C182G1GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 100V